Cryptocurrency Scam

spectre

Re: Cryptocurrency Scam - cryptobrowser.site

Post by spectre » Thu Jul 14, 2022 12:26 am

NetSpamFilter wrote: ↑
Wed Jul 13, 2022 4:24 pm
And here is WOT user which adds in the end of his reviews something strange, looks like advertisement to me, but not sure what's going on:

https://www.mywot.com/user/8390486/ratings
The user (kononenko.denis...) appears to be promoting a bitcoin mining browser cryptobrowser.site via paid links - cb.run / cb.click

Erroneously 'considered safe by wot'
get.cryptobrowser.site was promoted on the forum in spam (with referral links), a few years ago.

spectre

Re: биткоин кран - кидалово

Post by spectre » Thu Jul 14, 2022 1:07 am

waltan wrote: ↑
Tue May 17, 2022 10:23 pm
Этот отзыв для тех кто зарабатывет на биткоин кранах! Не регистрируйтесь на кране hxxps://btcwin.online/?page=tos, кидалово полное, почти собрал до минимального вывода и аккаунт заблокировали без всяких причин. Естественно службы поддержки нет, чтобы разобраться. Так, что вот так.
btcwin.online is in this Scam list bitcoin.fr/bitcoin-scam-list, with 8000+ other crypto scam sites

scamhunter

Re: Cryptocurrency Scam

Post by scamhunter » Fri Jul 15, 2022 4:12 am

Another one to add to the list and please write a review on if you can

www.mywot.com/scorecard/zeratrade.com

spectre

Post by spectre » Sat Jul 16, 2022 12:15 am

Spam from wot member LaurieSkal promoting cryptoflashsender.com
WhatsApp +12162903283

NetSpamFilter

Re: биткоин кран - кидалово

Post by NetSpamFilter » Thu Jul 21, 2022 12:09 am

spectre wrote: ↑
Thu Jul 14, 2022 1:07 am
Этот отзыв для тех кто зарабатывет на биткоин кранах! Не регистрируйтесь на кране hxxps://btcwin.online/?page=tos, кидалово полное, почти собрал до минимального вывода и аккаунт заблокировали без всяких причин. Естественно службы поддержки нет, чтобы разобраться. Так, что вот так.
btcwin.online is in this Scam list bitcoin.fr/bitcoin-scam-list, with 8000+ other crypto scam sites
That one specific quote is not advertisement, and not suspicious, but frequency with which that user adds links to his messages was strange.

Here is other his review that I don't get:

(For site) bitcoin-zarabotok.ru
Вместо денег можно легко выхватить удаленку на вашь комп или ноут Халявы нет и никогда небыло Сажите зачем отдавать программу которая разработана програмистом и выложена в интернет с целью введения людей в заблуждение так как указать наличие денег может только хозяин платежной системы и так как они небрезгуют кражами они придумали эту легенду А воруют они сами Я недавно увидел как мышка бегала по экрану кошелька на странице пополнения У меня была удаленка после ремонта в сервисцентре Поэтому я несоветую ставить чужой софт и антивирусники даже Они придумывают проблему показывая несуществующие на комьпьютере файлы или показывают сайты конкурентов как потэнцыальноопасные и угрожающие системе Любая програма сделаная человеком Это его личное мнение и выгода Я незавставляю удалять с ваших устройств вирусник но он отправляет вашу историю для проверки якобы чужим людям А потом пропадают деньги и ломятся черти всякие в кошельки Несоветую изобретать велосипед Используйте пусть немного платящие но чесные способы заработка биткойна Вот майнящий биткоин браузер hXXps://cb.run/a4VR (На ПК или ноуте латит немного около 10000 сатошей зато ненужно включать таймер каждые 2-3 часа как на телефоне Майнинг с телефонов начисляет больше Дополнительно вам поступают ещё + 20000 сатошей) Приглашая рефералов вы получите скидки и увеличение скорости майнинга Скорость сборов становится в два раза быстре Для удачных выплат необходимо подтвердить почту Иначе вам неприйдут письма подтвердения выплаты и акаунт удалят через месяц Перейдите по сылке сразу после регистрацыи Первое письмо может попасть в папку спама А при установлении браузера отключите ваш антивирусник Он может удалить файлы при установке Добавьте в исключения этот браузер и сделайте его браузером по умолчанию Это качественная работа програмистов и проект платит много лет Выплаты обрабатываются в ручном режиме в течении 30 дней Но деньги всётаки приходят Не на все кошельки приходят деньги Я получаю на этот кошелек hXXps://cb.run/KqD2 В нем низкая сумма пополнения и деньги доходят ! В нем есть акцыя даже 2$ за отзыв. Я получал этот бонус и мои знакомые тоже.
Which, on the other hand, requres investigation - this text says links are good. First thing comes to mind - text is made by low level copywriter or SEO bot (contains two liniks). This text says links are good, not at all what you'd expect from 1-star user review.
Seems this user must be blocked from adding links in his reviews or he is just pure harmful fake account which is trying to redirect users from one crypto site to other with fake 1-star reviews. Honestly, unclear what is going on.

spectre

Crypto Scam / биткоин кран - кидалово

Post by spectre » Sat Jul 23, 2022 12:29 pm

Thu Jul 21, 2022 12:09 am
spectre wrote: ↑
Thu Jul 14, 2022 1:07 am

That one specific quote is not advertisement, and not suspicious, but frequency with which that user adds links to his messages was strange.
You appear to have quoted the wrong comment, my reply to 'waltan' is not related to spam in scorecard comments.

Thu Jul 21, 2022 12:09 am
Here is other his review that I don't get:

(For site) bitcoin-zarabotok.ru
Вместо денег можно легко выхватить удаленку на вашь комп или ноут Халявы нет и никогда небыло Сажите зачем отдавать программу которая разработана програмистом и выложена в интернет с целью введения людей в заблуждение так как указать наличие денег может только хозяин платежной системы и так как они небрезгуют кражами они придумали эту легенду А воруют они сами Я недавно увидел как мышка бегала по экрану кошелька на странице пополнения У меня была удаленка после ремонта в сервисцентре Поэтому я несоветую ставить чужой софт и антивирусники даже Они придумывают проблему показывая несуществующие на комьпьютере файлы или показывают сайты конкурентов как потэнцыальноопасные и угрожающие системе Любая програма сделаная человеком Это его личное мнение и выгода Я незавставляю удалять с ваших устройств вирусник но он отправляет вашу историю для проверки якобы чужим людям А потом пропадают деньги и ломятся черти всякие в кошельки Несоветую изобретать велосипед Используйте пусть немного платящие но чесные способы заработка биткойна Вот майнящий биткоин браузер hXXps://cb.run/a4VR (На ПК или ноуте латит немного около 10000 сатошей зато ненужно включать таймер каждые 2-3 часа как на телефоне Майнинг с телефонов начисляет больше Дополнительно вам поступают ещё + 20000 сатошей) Приглашая рефералов вы получите скидки и увеличение скорости майнинга Скорость сборов становится в два раза быстре Для удачных выплат необходимо подтвердить почту Иначе вам неприйдут письма подтвердения выплаты и акаунт удалят через месяц Перейдите по сылке сразу после регистрацыи Первое письмо может попасть в папку спама А при установлении браузера отключите ваш антивирусник Он может удалить файлы при установке Добавьте в исключения этот браузер и сделайте его браузером по умолчанию Это качественная работа програмистов и проект платит много лет Выплаты обрабатываются в ручном режиме в течении 30 дней Но деньги всётаки приходят Не на все кошельки приходят деньги Я получаю на этот кошелек hXXps://cb.run/KqD2 В нем низкая сумма пополнения и деньги доходят ! В нем есть акцыя даже 2$ за отзыв. Я получал этот бонус и мои знакомые тоже.
Which, on the other hand, requres investigation - this text says links are good. First thing comes to mind - text is made by low level copywriter or SEO bot (contains two liniks). This text says links are good, not at all what you'd expect from 1-star user review.
Seems this user must be blocked from adding links in his reviews or he is just pure harmful fake account which is trying to redirect users from one crypto site to other with fake 1-star reviews. Honestly, unclear what is going on.
I used several translators to check this comment & it still appears that user 'kononenko.denis...' is promoting cryptobrowser.site with referral / affiliate links.
cb.run, cb.click, cryptobrowser.space, cryptotabbrowser.com = cryptobrowser.site
If this translation is incorrect, please could you provide a more accurate translation.

NetSpamFilter

Post by NetSpamFilter » Sun Jul 24, 2022 4:18 pm

Here is translation attempt, pls keep in mind that text quality is low even on original language.
Вместо денег можно легко выхватить удаленку на ваш комп или ноут
Instead of money, you can easily snatch a remote control to your computer or laptop

Халявы нет и никогда не было
Freebies are fake

Скажите зачем отдавать программу которая разработана программистом и выложена в интернет с целью введения людей в заблуждение так как указать наличие денег может только хозяин платежной системы и так как они не брезгуют кражами они придумали эту легенду
Tell me why give away a program that was developed by a programmer and posted on the Internet in order to mislead people, since only the owner of the payment system can indicate the availability of money and since they do not disdain stealing they came up with this legend

А воруют они сами Я недавно увидел как мышка бегала по экрану кошелька на странице пополнения
And they steal themselves I recently saw a mouse running across the wallet screen on the replenishment page

У меня была удаленка после ремонта в сервис центре Поэтому я не советую ставить чужой софт и антивирусники даже
I had a remote control after repair in the service center Therefore, I do not advise installing someone else's software and even antivirus programs

Они придумывают проблему показывая несуществующие на компьютере файлы или показывают сайты конкурентов как потенциально опасные и угрожающие системе
They imitate problem showing files that do not exist on the computer or showing competitors' sites as potentially dangerous and threatening the OS

Любая программа сделанная человеком Это его личное мнение и выгода Я не заставляю удалять с ваших устройств вирус но он отправляет вашу историю для проверки якобы чужим людям А потом пропадают деньги и ломятся черти всякие в кошельки
Any program made by a person is his personal opinion and benefit I do not force to delete a virus from your devices, but it sends your history to supposedly strangers for verification. And then money disappears and scam bursts into wallets

Не советую изобретать велосипед Используйте пусть немного платящие но честные способы заработка биткоина
I don’t advise reinventing the wheel Use even slightly paying but honest ways to earn bitcoin

Вот майнящий биткоин браузер hXXps://cb.run/a4VR (На ПК или ноутбуке платит немного около 10000 сатошей зато ненужно включать таймер каждые 2-3 часа как на телефоне
Here is a bitcoin mining browser hXXps://cb.run/a4VR (On a PC or laptop it pays a little, about 10,000 satoshi, but it is unnecessary to turn on the timer every 2-3 hours like on a phone

Майнинг с телефонов начисляет больше Дополнительно вам поступают ещё + 20000 сатошей)
phones charges more In addition, you receive + 20,000 satoshi)

Приглашая рефералов вы получите скидки и увеличение скорости майнинга Скорость сборов становится в два раза быстрее Для удачных выплат необходимо подтвердить почту
By inviting referrals, you will receive discounts and an increase in the speed of mining The rate of fees becomes twice as fast For successful payments, you need to confirm your mail

Иначе вам не прийдут письма подтверждения выплаты и аккаунт удалят через месяц Перейдите по ссылке сразу после регистрации
Otherwise, you will not receive payment confirmation letters and your account will be deleted in a month Follow the link immediately after registration

Первое письмо может попасть в папку спама А при установлении браузера отключите ваш антивирус Он может удалить файлы при установке
The first letter may end up in the spam folder Turn off your antivirus when installing the browser It can delete files during installation

Добавьте в исключения этот браузер и сделайте его браузером по умолчанию Это качественная работа программистов и проект платит много лет Выплаты обрабатываются в ручном режиме в течении 30 дней
Add this browser to the exceptions and make it the default browser This high-quality work of programmers and the project pays for many years Payments are processed manually within 30 days

Но деньги всё-таки приходят Не на все кошельки приходят деньги Я получаю на этот кошелек hXXps://cb.run/KqD2 В нем низкая сумма пополнения и деньги доходят ! В нем есть акция даже 2$ за отзыв. Я получал этот бонус и мои знакомые тоже.
But money still come Not all wallets receive money I receive hXXps://cb.run/KqD2 to this wallet It has a low amount of replenishment and money reach! It has a promotion even $ 2 per review. I received this bonus and my friends too.
My opinion is like 70% that this user may be regularly posting fake bad reviews for good or neutral sites to redirect users from them to actually harmful sites. In this review especially suspicious that line "Turn off your antivirus when installing the browser".
Don't WOT actually have automated statistics on reviews to figure this out better instead of manually?
Like link frequency posting analysis, review word/dictionary frequency and so on.

spectre

Post by spectre » Sun Jul 24, 2022 8:57 pm

Sun Jul 24, 2022 4:18 pm
Here is translation attempt, pls keep in mind that text quality is low even on original language.

My opinion is like 70% that this user may be regularly posting fake bad reviews for good or neutral sites to redirect users from them to actually harmful sites. In this review especially suspicious that line "Turn off your antivirus when installing the browser".
Don't WOT actually have automated statistics on reviews to figure this out better instead of manually?
Like link frequency posting analysis, review word/dictionary frequency and so on.
Thank you, that is almost identical to the translations I read.

"I do not advise reinventing the wheel Use small paying but honest ways to earn bitcoin.....

......By inviting referrals, you will receive discounts and an increase in the speed of mining The rate of fees becomes twice as fast For successful payments, you need to confirm your mail"
The user has posted 2 referral links in their post. They are hoping to earn BTC from these links.

The 'cryptotab browser' download offered via the referral links is detected as malicious.I've submitted the latest download to VT.
See virustotal.com/gui/file/89d591d1161c8f959818bb3d5cf7fa2c79dd64b5e376a9791697be416da9

Sites are owned by cryptocompany.site

scamhunter

Post by scamhunter » Mon Jul 25, 2022 10:09 pm

Hi All

Please, if you have time add a review for the same scam, by the same scammer with the new domain

www.mywot.com/scorecard/levodtrade.com

Thank you in advance.

scamhunter

Post by scamhunter » Mon Aug 01, 2022 4:00 am

Happy Monday everyone

My fav scammer is buying new domains here are two new ones.

www.mywot.com/scorecard/bestxbit.com
www.mywot.com/scorecard/norextrade.com

Post Reply